1. İÇERİKLER

  2. ANTALYA

  3. ALANYA

  4. Alanya Belediyesi'nin Kerhaneci Manukyan Tiyatro gösterimine tepki
Alanya Belediyesi'nin Kerhaneci Manukyan Tiyatro gösterimine tepki

Alanya Belediyesi'nin Kerhaneci Manukyan Tiyatro gösterimine tepki

Alanya Belediyesi'nin öncülüğünde sergilenen ve toplumun değerlerine saldıran tiyatro oyunları, Kerhaneci Manukyan'ın hayatını konu alan son prodüksiyon ile bir kez daha tepki çekiyor.

A+A-

Alanya Halkından Belediye'ye Sert Tepki

Oyun, Matild Manukyan'ın genelev işletmeciliği geçmişini sahneye taşıyarak, özellikle toplumsal duyarlılıkları zorlayan bir konsept sunuyor.

Birçok kişi, Manukyan'ın hayatının ayrıntılı bir şekilde ele alınmasının ve bu içeriğin sanat adı altında sunulmasının toplumun ahlaki değerlerine zarar verebileceğine inanıyor.

Bundan 24 yıl önce ölen ve Karaköy Zürafa Sokak’ta bulunan 42 tane genelevin 38’inin sahibi olan Matild Manukyan’ın rezil hayatı tiyatro adı altında sahnelere taşındı. Asla “Hıristiyan fahişe” çalıştırmayan ve yurtdışından getirdiği küçük kızları önce İstanbul’daki müftülüklere götürüp, “ihtida” töreni düzenleyerek Müslüman yapan genelev patroniçesi Manukyan’ın hayatının anlatıldığı iğrenç oyun Alanya Belediyesinin Kültür Merkezi’nde 19 Şubat’ta sahnelenecek.

Oyunun, Manukyan'ın kazandığı parayla elde ettiği serveti ve vergi rekortmenliğini vurgulaması ise birçok kişi tarafından skandal olarak nitelendiriliyor. Bahar Hacıbektaşoğlu'nun yazıp oynadığı tek kişilik oyun, Kültür Bakanlığı onayıyla sahneleniyor olmasına rağmen, Alanya halkı ve çeşitli toplumsal kesimler, bu tür bir içeriğin sanat adı altında sunulmasına karşı çıkıyor.

Alanya Belediyesi'nin bu kontroverisyal oyunu sahneleme kararı, şehirde büyük bir tepki uyandırmış durumda. Birçok vatandaş, bu tür ahlaki sınırları zorlayan gösterinin Alanya'da sahnelenmemesi ve belediyenin bu konuda bir adım atmaması durumunda, tepkilerini daha da artırma kararı alıyor. Oyunun 19 Şubat'ta sahnelenmesine yönelik tepkiler, Alanya Belediyesi'nin bu rezaleti durdurması çağrılarıyla daha da büyüyor.

 

İÇERİĞE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum