1. İÇERİKLER

  2. ANTALYA

  3. ALANYA

  4. Alanya’da 65 Yaşındaki Hasta Kapalı Yöntem Ameliyat İle Tümörden Kurtuldu
Alanya’da 65 Yaşındaki Hasta Kapalı Yöntem Ameliyat İle Tümörden Kurtuldu

Alanya’da 65 Yaşındaki Hasta Kapalı Yöntem Ameliyat İle Tümörden Kurtuldu

Alanya Eğitim Araştırma Hastanesinde Tarihi An: Laparoskopik Yöntemle Gerçekleştirilen Kapalı Ameliyatla Tümörden Kurtuldu.

A+A-

Tümör nedeniyle böbrek ve idrar kanalının alındığı nefroüreterektomi ve mesane cuff eksizyonu ameliyatı Alanya Eğitim Araştırma Hastanesinde ilk kez Laparoskopik (kapalı yöntemle) olarak gerçekleştirildi.

"Alanya Eğitim Araştırma Hastanesinde Tarihi An: Laparoskopik Yöntemle Gerçekleştirilen Kapalı Ameliyatla Tümörden Kurtuldu"

Alanya'da sağlık alanında bir ilki gerçekleştiren Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi, Laparoskopik (kapalı yöntemle) ameliyat teknikleriyle gerçekleştirilen bir operasyonla tümör nedeniyle böbrek ve idrar kanalının alındığı nefroüreterektomi ve mesane cuff eksizyonunu başarıyla tamamladı. ALKÜ Tıp Fakültesi doktorlarının öncülük ettiği bu ameliyat, 69 yaşındaki Refik Şamlı'nın yaşadığı idrarda kanama şikayeti üzerine gerçekleştirildi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Murat Uçar'ın liderliğinde gerçekleştirilen bu özel operasyon, sol böbreğin, sol idrar kanalının ve mesane ile idrar kanalının birleştiği kısmın laparoskopik olarak alınmasıyla gerçekleşti. Hastanın onayı alındıktan sonra başarılı bir şekilde uygulanan operasyon sonucunda hastanın tümörden kurtulduğu belirtildi.

Doç. Dr. Murat Uçar, ameliyat sonrasında yaptığı açıklamada, özellikle idrarda renk değişikliği ya da kanaması olan hastalarda böbrek, idrar kanalı ve idrar kesesi tümörlerinin görülebileceğini belirtti. Hastaların erken tanı ve tedavi için bir üroloji uzmanına başvurmalarının önemine vurgu yaparken, hastanede gerçekleştirilen bu laparoskopik ameliyatın bundan sonra da başarılı bir şekilde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Başhekim Doç. Dr. Yılmaz Güler, hastanede gerçekleştirilen bu tarihi ameliyatın ardından sağlık hizmetlerine devam edeceklerini belirtirken, hekim arkadaşlarına başarıları için teşekkür etti ve hastaya geçmiş olsun dileklerini iletti.

dsc-0104.jpg

İÇERİĞE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.