1. İÇERİKLER

  2. GÜNDEM

  3. Mart ayında Tarım ürünlerindeki çarpıcı fiyat farkları
Mart ayında Tarım ürünlerindeki çarpıcı fiyat farkları

Mart ayında Tarım ürünlerindeki çarpıcı fiyat farkları

Mart ayında Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market fiyatlarındaki değişimlerle birlikte 5 önemli ürünün market ve pazarlardaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

A+A-

Bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan verilere göre, en dikkat çekici farklılık limon fiyatlarında yaşandı. Üretici ile market arasındaki fiyat farkı, limonda oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Öyle ki, üreticiden 3,5 liraya alınan bir limonun markette 17 liraya satıldığı gözlemlendi.

Bu durum, tüketiciler arasında şaşkınlık ve endişe yarattı. Limon gibi günlük hayatta sık tüketilen bir ürünün fiyatının bu kadar dramatik bir şekilde farklılık göstermesi, genel olarak gıda fiyatlarının istikrarsızlığına işaret ediyor olabilir. Bu durumun arkasında çeşitli faktörler olabilir; arz ve talep dengesindeki değişiklikler, üretim maliyetlerindeki artışlar, aracıların fiyatları üzerindeki etkisi gibi.

TZOB'nin verilerine göre, limonun yanı sıra diğer ürünlerde de benzer eğilimler görüldü. Ancak limonun üretici-market fiyat farkının bu kadar belirgin olması, dikkatleri üzerine çekti. Bu durum, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını ve harcamalarını etkileyebilir ve genel olarak ekonomik durum üzerinde baskı oluşturabilir.

Türkiye'de gıda fiyatlarının istikrarı ve erişilebilirliği, ekonomik ve sosyal refahın bir göstergesi olarak önemlidir. Bu nedenle, üretici-market fiyat farklarının kontrol altına alınması ve tüketicilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için uygun fiyatlarla kaliteli ürünlere erişiminin sağlanması önemlidir. Bunun için çeşitli politika önlemleri, tarım ve perakende sektörlerindeki aktörler arasında iş birliği ve şeffaflık gibi adımlar atılabilir.

mart-ayinda-tarim-urunlerindeki-carpici-fiyat-farklari.jpeg

Mart ayında Türkiye'de tarım ürünlerindeki fiyat farklarına dair açıklamalar yapan Tarım ve Orman Bakanlığı (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ile market arasındaki fiyat farklarının oldukça yüksek olduğunu belirtti. Bayraktar'ın verdiği bilgilere göre, limonda en yüksek fiyat farkı yüzde 378 olarak kaydedilirken, bunu sırasıyla kuru incir (%255,2), patlıcan (%245,9), yeşil soğan (%232,4) ve maydanoz (%184,3) takip etti. Üreticide 3 lira 50 kuruş olan limonun markette 16 lira 73 kuruşa, 115 lira olan kuru incirin ise 408 lira 48 kuruşa kadar çıktığı belirtildi.

Bununla birlikte, markette beyaz lahana en çok fiyatı artan ürün olarak öne çıkarken (%61,2), en çok fiyatı düşen ürün ise kabak oldu (%33,5). Benzer şekilde, üreticide fiyatı en çok artan ürün havuç (%55,5) olurken, en çok düşen ürün ise yeşil soğan (%17,6) olarak kaydedildi.

Bayraktar, yaşanan fiyat farklarının sebeplerine de değindi. Özellikle dikenli limonun arzındaki azalmanın fiyat artışına neden olduğunu, kuru soğanın İç Anadolu'da hasadın bitmesi, Çukurova'da ise hasadın başlamamasıyla arzdaki düşüşün fiyatları artırdığını ifade etti. Benzer şekilde, sivri biber ve kabakta dönemsel arz azalışının fiyatları yükselttiği belirtildi.

Piyasada yaşanan bu dalgalanmaların tüketicileri etkilediğini belirten Bayraktar, market ve pazar arasındaki fiyat farklarını göz önünde bulundurarak alışveriş yapılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, fiyat farklarının önlenmesi amacıyla Hal Kanunu'nda değişiklik yapılması ve denetimlerin artırılması gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, tüketicilerin karşılaştıkları yüksek fiyatları yetkililere bildirmesi gerektiğini ve enflasyonla mücadele ederken gıda fiyatları üzerinden fırsatçılık yapılmaması gerektiğini vurguladı.

İÇERİĞE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.