1. İÇERİKLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'de Sokak köpekleri krizi: Kuduz vakaları ve Çarpıcı istatistikler
Türkiye'de Sokak köpekleri krizi: Kuduz vakaları ve Çarpıcı istatistikler

Türkiye'de Sokak köpekleri krizi: Kuduz vakaları ve Çarpıcı istatistikler

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, başıboş sokak köpekleri sorununa dair sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu sorunun ürkütücü boyutlara ulaştığını belirtti.

A+A-

Bakan Yumaklı, yaptığı paylaşımda, sokaklarda kontrolsüz bir şekilde dolaşan köpeklerin hem halk sağlığı hem de güvenliği açısından ciddi tehlikeler arz ettiğine dikkat çekti. Konunun önemine vurgu yaparak, "Başıboş köpek sorunu, artık göz ardı edilemeyecek bir seviyeye ulaştı," ifadelerini kullandı. Bu sorunun çözümü için gerekli adımların atılacağını belirten Yumaklı, toplumun da bu konuda duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi. Ayrıca, yerel yönetimlerle işbirliği içinde, sokak köpeklerinin kontrol altına alınması ve barınaklarda daha iyi koşullarda bakılması için projelerin hayata geçirileceğini ifade etti. Bakan Yumaklı'nın açıklamaları, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı ve birçok kişi tarafından desteklendi.

Başıboş Köpeklerin Kontrolü İçin Acil Kısırlaştırma Gerekiyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sahipsiz köpekler konusuna dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Yumaklı, başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenecek bir kişi veya kurumun olmamasının yattığını belirtti. Bakan, "Başıboş köpek sayısının, 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir," dedi. Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi için bir sene içinde toplam sayının yüzde 70'inin kısırlaştırılması gerektiğini vurgulayan Yumaklı, ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpeğin kısırlaştırılabildiğini belirtti.

2023'TE KUDUZ VAKASI SAYISI ARTTI

Bakan Yumaklı, Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye'yi kuduz riski açısından yüksek kategoride tanımladığını ifade etti. Birçok ülkenin Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarına kuduz riski ve başıboş köpeklerden kaynaklanan tehlikelere karşı uyarıda bulunduğunu belirtti. Yumaklı, "Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023'te bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablo, insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlardadır," dedi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, son 5 yılda hayvana çarpmayla gerçekleşen 3 bin 534 trafik kazasında, 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakası kaydedildiğini belirtti. Bu soruna dair kamuoyunda yapılan sağduyulu tartışmalar, görüş ve önerilerin doğru çözüme ulaşmak için son derece değerli olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, "Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşlarımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum," ifadelerini kullandı.

İÇERİĞE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.